Cechy systemu realizacji projektów termomodernizacji (PTM) według zasad one stop shop (OSS)

Więcej o OSS można przeczytać tutaj

Przewidywalność

Uczestnicy termomodernizacji one stop shop od początku znają swoje role. Dotyczy to każdego etapu: począwszy od przygotowania dokumentacji, poprzez umowy, realizację prac, odbiory, płatności, a skończywszy na reklamacjach. Wykonawcy wiedzą co mają zrobić, na jakich warunkach oraz za ile. Właściciel nieruchomości zna harmonogram, daty odbioru prac, płatności. 

Transparentność

Brak niedomówień. System pracy one stop shop stawia na proste, czytelne zasady. Wykonawcy, zgłaszając się do danej termomodernizacji, podają swoje stawki. Wszystkie strony mają dostęp do dwóch najważniejszych umów, wskazujących terminy prac, daty i zasady płatności, niezbędne kontakty, precyzujących odpowiedzialność. Chodzi o Umowę Konsorcjalną (pomiędzy wykonawcami) oraz o Umowę OSS Wykonania PTM (pomiędzy Koordynatorem prac wykonawczych, reprezentującym Konsorcjum wykonawców, a Właścicielem nieruchomości).

Załączniki do umowy, czyli kosztorys, projekt wykonawczy, listy usprawnień, nie są tajnymi dokumentami. Każdy wykonawca może się z nimi zapoznać. Każdy też, przystępując do termomodernizacji i podpisując Umowę Konsorcjalną, wskazuje co konkretnie wykona.

Żadna z umów nie może zostać zmieniona w formie ustnej. Jedyna dopuszczalna forma to pisemny aneks. Dotyczy to zarówno obowiązków wykonawców, jak też zleceń na dodatkowe prace, czy zmian w projekcie wskazywanych nagle przez właściciela nieruchomości.

Terminowość

Niemożliwe w budownictwie? Jeśli od początku znany jest plan wykonawczy i listy usprawnień prezentujące zmiany, które trzeba wprowadzić w budynku, to maleje ryzyko niedotrzymania terminu. Gdyby okazało się, że któraś z ekip ma braki personelu, może liczyć na wsparcie innych certyfikowanych firm wykonawczych. One stop shop nie jest oczywiście system idealnym, ideałów w budowlance nie ma. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu wykonawców jest to bezpieczny i stabilny system realizacji projektów termomodernizacyjnych.

Wielu wykonawców, ale u każdego te same zasady obsługi klienta

Wszyscy wykonawcy, dzięki procesowi certyfikacji, są przygotowani do przestrzegania jednolitych standardów obsługi klienta.

 

 

Wielostopniowy nadzór i bieżące wsparcie fachowców

Pod względem merytorycznym ekipy wykonawcze nadzoruje Koordynator prac wykonawczych. W trudniejszych przypadkach można liczyć na wsparcie fachowców z Partnerstwa.

 

 

Brak przypadkowych wykonawców,  tu pracują tylko sprawdzone ekipy

Ten system pracy preferuje firmy, które są dobre w tym co robią i chcą się rozwijać. Inwestują w siebie i dbają o jakość. Certyfikacja przystosowuje wykonawców do nowego systemu pracy, otrzymują wsparcie zarówno w kwestiach zawodowych, jak i finansowych (jeśli zachodzi taka potrzeba). Tworzy się społeczność wykonawców i środowisko wsparcia w postaci specjalistów z Partnerstwa.

 

Proste zasady współpracy

Przy termomodernizacji pracuje kilka firm wykonawczych, ale inwestorowi na co dzień wystarczą kontakty z Koordynatorem prac wykonawczych oraz z Opiekunem one stop shop. Nie musi wdrażać się w specyfikę pracy z ekipą od dociepleń zewnętrznych, czy z instalatorami wentylacji. Nie pilnuje na bieżąco harmonogramu. Od tego są wymienione wcześniej osoby.

Dobra komunikacja

Dwie kluczowe role, które usprawniają komunikację, a tym samym i punktualną realizację termomodernizacji: Koordynator prac wykonawczych, który jest obecny przez cały projekt i dba o komunikację pomiędzy wykonawcami oraz Opiekun one stop shop - reprezentujący właściciela nieruchomości, pośrednik pomiędzy grupą wykonawczą, a grupą właścicielską.

Wykonawcy mogą bezpośrednio komunikować się ze sobą za pośrednictwem telefonu, emaila. Wszystkie kontakty są zapisane w Umowie Konsorcjalnej.

Możliwość wyboru wykonawców

Wykonawcy zgłaszają się samodzielnie. Właściciel nieruchomości ocenia ich na podstawie marki, opinii, certyfikatu, specjalizacji. Może nie zgodzić się na udział danego wykonawcy.  Może również zaproponować udział własnych firm wykonawczych, ale wcześniej muszą one przejść proces certyfikacji.